TVP Historia

TVP Historia

TVP Historia - kanał o tematyce historycznej TVP. Oparty jest przede wszystkim na produkcji własnych programów oraz zasobach archiwalnych TVP. Nie brakuje w nim także produkcji zagranicznych. TVP Historia aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami. Wiele programów i filmów nadawanych przez stację można w późniejszym terminie obejrzeć na stronie internetowej.

Poland

TV guide - Sunday, 21/04/24

00:45
Wojna o trony. Prawdziwa historia Europy s.III - Zakochany Henryk IV. 1594 - 1601. Odc. 2/6
W burzliwych czasach średniowiecznej Europy żądne władzy dynastie walczyły o dominację na kontynencie. Dokument ukazuje również, jak pragnienie władzy i ludzkie namiętności były istotnymi czynnikami w tworzeniu się narodów europejskich.
pl
01:40
Maria - kobieta ośmiu błogosławieństw
Film dokumentalny, w którym Maria Okońska opowiada o swoim życiu, a także współpracy z Prymasem Stefanem kard. Wyszyńskim. Wypowiedzi Marii są ilustrowane archiwalnymi materiałami filmowymi.
pl
02:40
Zakończenie dnia
pl
07:00
Był taki dzień - 21 kwietnia odc. 539{PL}
753 p.n.e. - Romulus zabił Remusa - początek Rzymu; 1773 - veto Reytana na sejmie rozbiorowym; 1920 - umowa Piłsudskiego z Petlurą; 1923 - urodził się Gustaw Holoubek.
pl
07:05
Korona królów. Jagiellonowie - odc. 144 (sezon 2 odc. 19)
(N) Rok 1424. Wawel szykuje się do koronacji Zofii. Będzie wielu dostojnych gości. Zofia na matronę dla Jadwigi wybiera Katarzynę Mężykową. Król Danii Eryk z księciem słupskim Bogusławem, w drodze do Budy zatrzymują się w Krakowie.
pl
07:40
Prymas dialogu - In Verbo Tuo
Film o ks. prof. abp. Henryku Muszyńskim. Pokazuje dzieciństwo i młodość spędzoną w Kościerzynie, studia seminaryjne w Pelplinie, a potem drogę, jaką przebył od święceń kapłańskich do uzyskania największej godności w Kościele katolickim.
pl
08:40
Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Toruń
Pierwsze Mikołaj Kopernik, drugie Krzyżacy, po trzecie smakowite pierniki. Ale Toruń to zdecydowanie coś więcej. Położony na wysokim brzegu Wisły, na granicy Ziemi Chełmińskiej i Kujaw, przez lata był magnesem przyciągającym osadników.
pl
09:00
Przygody pana Michała - odc. 11/13 - Bułat i szabla
(N) Pan Michał otrzymuje od hetmana nowy rozkaz. Ma niezwłocznie wyruszyć do Kamieńca, dokąd zdąża sułtan z całą swą potęgą. W niebezpiecznej wyprawie Basia towarzyszy mężowi. W drodze spotykają Krzysię i Ketlinga, którzy też jadą do twierdzy.
pl
09:25
Przygody pana Michała - odc. 12/13 - Dymy nad twierdzą
(N) Twierdza kamieniecka będzie się bronić. Pan Michał zostaje komendantem górnego zamku, a nadzór nad artylerią ma sprawować Ketling. Dyplomaci nie wierzą jednak w możliwość utrzymania zamku, biskup rozpoczyna pertraktacje z Turkami.
pl
10:00
Historia kuchni polskiej - Kuchnia krzyżacka, czyli kiełbasa na Wielki Post
pl
10:50
Kraina skarbów. Podróż po Włoszech - Od Asyżu po Pizę. Odc. 4/6
pl
11:55
Planeta skarbów - odc. 1 Afryka
W serii "Planeta skarbów" historyk sir Christopher Clark zabiera widzów w podróż dookoła świata, aby przybliżyć najbardziej niesamowite pomniki przyrody i przykłady kulturowego dziedzictwa ludzkości.
pl
13:00
Ziemia widziana z kosmosu Odc. 3
(N) Największe naturalne widowisko na ziemi. Energia ze Słońca oddziałuje na naszą atmosferę i tworzy barwne światło. Na arktycznym niebie powiewają zielone, świetliste wstęgi. Ale widok zorzy polarnej z kosmosu jest bardziej niezwykły.
pl
14:00
Historia żywa s.I - Żuawi ze starej fotografii
Spotkanie z retro fotografikiem i grupą rekonstrukcyjną Pułk Żuawów Śmierci z Buska Zdroju. Żuawi Śmierci to formacja z okresu Powstania Styczniowego. Dowiemy się też, na czym polega zapomniana technika fotografii kolodionowej.
pl
14:30
Judeł gra na skrzypcach
Judeł, przebrana za chłopca, wędruje ze starym ojcem. Ona śpiewa i gra na skrzypcach, on na kontrabasie. W miasteczku natykają się na podobny duet: chłopiec gra na skrzypcach, jego ojciec na klarnecie. Konkurują, a potem tworzą zespół.
pl
16:00
Giganci historii - Prezydenci II RP: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki
Do ich zadań należało reprezentowanie kraju, powoływanie rządu, zwoływanie i zamykanie posiedzeń parlamentu. Byli też zwierzchnikami sił zbrojnych, posiadali prawo łaski, a ich kadencja miała trwać 7 lat...
pl
16:55
Prawdziwe "Polowanie na Czerwony Październik" - odc. 1/2
Ten dwuczęściowy film po raz pierwszy ujawnia odtajnioną historię rosyjskiego okrętu podwodnego Czerwony Październik...
pl
17:40
Moje miasto
Impresja filmowa Wojciecha Jerzego Hasa przedstawiająca Kraków w latach trzydziestych XX wieku. Wspomnienia reżysera o mieście jego dzieciństwa.
pl
17:45
Wojna w eterze - Wojny greckie
Cykl Wojna w eterze to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią.
pl
17:55
Pogranicze w ogniu - odc. 6/24
(N) Współpracownik polskiego wywiadu w gdańskiej policji niemieckiej, Hubert, ujawnia Czarkowi istnienie przecieku w sztabie WP. Radca Wetter, zastępca Voraczek i por. Relke, w komórce Abwehry w Gdańsku czekają na tajny dokument.
pl
19:05
Warszawa. Zmartwychwstałe Miasto
(N) Opowieść o Warszawie przedstawiona przez Dana Cruickshanka. Dziennikarz i prezenter BBC, historyk sztuki i architektury, autor publikacji historycznych. Od 7 roku życia przez kilka lat mieszkał w Warszawie.
pl
20:05
Rzym. Osiem przełomowych dni - Odc. 4. Ostatni cesarz
pl
20:55
Wojna w eterze - Rozdarte miasto
Cykl Wojna w eterze to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią.
pl
21:05
Vera Cruz
Rok 1866. W Meksyku trwa wojna domowa. Los styka przypadkowo dwóch awanturników: byłego majora wojsk Południa Benjamina Trane'a i zuchwałego bandytę Joe Erina, którzy trafili tam w poszukiwaniu łatwego zysku.
pl
22:50
Upadek Królestwa s.IV - s. 4 odc. 1
pl

TV guide - Monday, 22/04/24

00:00
Anna German w sercach ludzi
Film dokumentalny o życiu i nieznanych faktach z życia Anny German. Wybitną artystkę wspominają zaprzyjaźnione z nią osoby z kręgów artystycznych.
pl
01:50
Szerokie tory - Jeden dzień z życia Cyganów w Mołdawii
Ten odcinek przybliży widzom środowisko kibiców ukraińskiego klubu piłkarskiego Dynamo Kijów. Oglądamy je oczyma jednego z nich, 23 - letniego Żeni - magistra ekonomii i jednego z przywódców tzw. Żylety.
pl
02:25
Zakończenie dnia
pl
07:00
Był taki dzień - 22 kwietnia{PL}
1838 - Sirius, pierwszy parowiec przepłynął Atlantyk; 1915 - Niemcy pierwszy raz użyli gazu bojowego; 1920 - Piłsudski wydał dekret powołujący Muzeum Wojska; 1982 - kierownictwo podziemnej "Solidarności" objęła Komisja Koordynacyjna.
pl
07:10
Wojenne dziewczyny s.II - odc. 23 (seria II odc. 10)
(AD) Z sali przesłuchań na Szucha, półprzytomny Witek zostaje doprowadzony do ambulatorium. Skatowanego opatruje doktor Marszycki, pomaga mu doktor Andrzej, którego dzięki kontaktom umieszczono na izbie przyjęć jako lekarza funkcyjnego.
pl
07:50
Ex Libris - odc. 549
Magazyn poświęcony książkom o tematyce historycznej. Co tydzień są prezentowane nowe pozycje warte uwagi.
pl
08:15
Historia Polski - Dwie Flagi
Zrealizowany wspólnie z Muzeum Getta Warszawskiego film o Powstaniu w Getcie Warszawskim, które wybuchło wiosną 1943 r. Film ukazuje udział pomijanego do tej pory Żydowskiego Związku Wojskowego, organizacji powołanej już w końcu 1939 r.
pl
09:30
Sensacje XX wieku - Operacja Odessa cz. II
W ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy, kiedy klęska hitlerowskich Niemiec była nieunikniona, członkowie SS zaczęli przejawiać niezwykłą aktywność. Esesmani wdzierali się do niemieckich banków i wywozili stamtąd złoto i kosztowności.
pl
10:20
Szwajcaria nieujarzmiona - Odc. 4 Valle Verzasca
Szwajcaria jest dzika i piękna, mała, a jednocześnie tak różnorodna; oferuje zapierający dech w piersiach wachlarz krajobrazów. W odcinku czwartym poznajemy Valle Verzasca, dolinę znajdującą się w regionie Locarno, w kantonie Ticino.
pl
11:15
Życiorysy odzyskane - Józef Rokicki ps. "Karol"
Józef Rokicki urodził się 6 marca 1894 r. w Lipnie. Do tradycji rodziny należały coroczne pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej w niedalekim Skępem (również przejaw oporu przeciwko rusyfikacji). W 1911 r...
pl
11:50
Popielec - odc. 3 - Dziczyzna
Po ucieczce z obozu wraca do wsi Żyd Szymek Cukerbrot. Jest chory na gruźlicę. Stary Hladik ukrywa go na dziczyźnie, gdzie przebywają już Józuś i Półpanek. Muszą doglądać chorego. Tymczasem dociera do nich wieść o aresztowaniu ojca Józusia.
pl
13:00
W pustyni i w puszczy - cz. 1
Wierna adaptacja jednej z najpoczytniejszych powieści Henryka Sienkiewicza. Odtwórców ról Stasia i Nel wybrano spośród tysięcy kandydatów. II połowa XIX w. , Afryka w okresie powstania Mahdiego, muzułmańskiego przywódcy plemion Sudanu.
pl
14:40
O zwierzętach i ludziach
Film dokumentalnym o tym, co zdarzyło się w czasie II wojny światowej na terenie warszawskiego zoo. Głównymi bohaterami są zwierzęta, poprzez które opowiemy historie ludzi, którzy w zoo szukali schronienia.
pl
15:45
Ziemia widziana z kosmosu Odc. 3
(N) Największe naturalne widowisko na ziemi. Energia ze Słońca oddziałuje na naszą atmosferę i tworzy barwne światło. Na arktycznym niebie powiewają zielone, świetliste wstęgi. Ale widok zorzy polarnej z kosmosu jest bardziej niezwykły.
pl
16:35
Encyklopedia II wojny światowej - Zbrodnia i kara
Film Bogusława Wołoszańskiego poświęcony procesowi norymberskiemu.
pl
17:10
Historia Polski - Za waszą i naszą
Film składa się z dwóch warstw dramaturgicznych. Pierwszą są rozmowy z bohaterami filmu, którzy opowiadają o walce z okupantem hitlerowskim w latach 1939 - 45. Drugą - archiwalne zdjęcia filmowe ukazujące realia wojny.
pl
17:55
Spór o historię - Miasta prywatne
pl
18:35
Wojna w eterze - Rozdarte miasto
Cykl Wojna w eterze to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią.
pl
18:40
Niezwykłe historie Biało - Czerwonych - Ryszard Parulski
Cykl przybliża sylwetki wybitnych polskich sportowców, którzy byli zarazem wielkimi patriotami. Bohaterem odcinka jest Ryszard Parulski (1938 - 2017), warszawiak z dziada pradziada, wychowany na Starym Mieście, przy Zakroczymskiej.
pl
19:05
Wojenne dziewczyny s.II - odc. 24 (seria II odc. 11)
(AD) W magazynie mydlarni Alfa przydziela zadania członkom organizacji w akcji konfiskaty pieniędzy z kasyna dla polskiego podziemia. Udział biorą także znajomi Ewki sprzed wojny. Nocą Ewka udaje się do kasyna i zasiada do gry.
pl
20:00
Historia w postaciach zapisana - Filip IV Piękny i templariusze
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. Cykl oparty jest o archiwalia i wypowiedzi ekspertów.
pl
21:55
Rzym. Osiem przełomowych dni - Odc. 4. Ostatni cesarz
pl
22:55
Sensacje XX wieku - Operacja Odessa cz. II
W ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy, kiedy klęska hitlerowskich Niemiec była nieunikniona, członkowie SS zaczęli przejawiać niezwykłą aktywność. Esesmani wdzierali się do niemieckich banków i wywozili stamtąd złoto i kosztowności.
pl