pl
TVP Historia

TVP Historia

kanał historyczny Telewizji Polskiej. Oparty jest na produkcji własnych programów oraz na zasobach archiwalnych TVP. Emituje także produkcje zagraniczne.

Poland

TV guide - Monday, 29/04/24

00:15
Upadek Królestwa s.IV - s. 4 odc. 2
pl
01:20
Midway
Maria Konopnicka (1842 - 1910) jest jedną z najwybitniejszych pisarek w dziejach polskiej literatury i autorką pieśni "Rota", która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości konkurowała z "Mazurkiem Dąbrowskiego" o miano hymnu narodowego.
pl
03:35
Szerokie tory - Jeden dzień z życia baletnicy Teatru Wielkiego w Petersburgu
Reportaż z Petersburga o baletnicy Teatru Maryjskiego. Jest to jedna z najsławniejszych szkół baletowych na świecie, która od lat konkuruje z moskiewskim Teatrem Balszoj.
pl
04:10
Zakończenie dnia
pl
08:00
Był taki dzień - 29 kwietnia odc. 547{PL}
1915 - wynaleziono zamek błyskawiczny; 1928 - w Turcji wprowadzono alfabet łaciński; 1978 - utworzone niezależne od oficjalnych struktur Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża; 1993 - otwarto dla zwiedzania pałac Buckingham.
pl
08:10
Wojenne dziewczyny s.III - odc. 28 (seria III odc. 2)
(AD) Przed podjęciem misji polegającej na podszywaniu się pod niemiecką arystokratkę, Marysia postanawia odwiedzić Zosię, która jest już w zaawansowanej w ciąży. Podczas wizyty, Irka z Lesiem stoją na czatach przed budynkiem.
pl
08:55
Ex Libris - odc. 548
Magazyn poświęcony książkom o tematyce historycznej. Co tydzień są prezentowane nowe pozycje warte uwagi.
pl
09:20
Historia Polski - Czego nie mogliśmy wykrzyczeć
Materiały z archiwum Emanuela Ringelbluma. Sam wspomina: "Przystąpiłem do zbierania materiałów o obecnych czasach w paździeniku 1939 r. Jako kierownik Żydowskiej Samopomocy Społecznej miałem codziennie kontakt z otaczającym życiem".
pl
10:25
Sensacje XX wieku - Więzień specjalny
Specjalny więzień nr 854. Tylko komendant obozu na Syberii znał jego nazwisko i powód, dla którego przywieziono go tutaj w maju 1963 roku. Kim był? Artylerzysta Oleg Władymirowicz Pieńkowski walczył w wielkiej wojnie ojczyźnianej.
pl
11:15
Jak klimat tworzył historię - odc. 1
2 - częściowa seria dokumentalna. Co łączy powstanie i upadek Cesarstwa Rzymskiego, wojnę trzydziestoletnią i renesans? Na wszystkie te zjawiska miały wpływ ekstremalne warunki pogodowe...
pl
12:15
Życiorysy odzyskane - Władysław Gałka
Władysław Gałka urodził się 13 października 1914 r. w Jodłówce w powiecie bocheńskim, w rodzinie Jana (sołtysa Jodłówki) i Katarzyny z domu Kłuś. Był najstarszy z ośmiorga rodzeństwa. W 1920 r...
pl
12:55
Popielec - odc. 8 - Amnestia
Zostaje ogłoszona amnestia dla wszystkich, którzy złożą broń i "wyjdą z lasu". Milewski oczekuje, że Józuś ujawni się, ale ten w międzyczasie dokonuje kolejnego napadu...
pl
13:55
Galicja. Miasta i ludzie - odc. 8
pl
14:20
Przeczytaj mi tę historię - odc. 115
Cykl rekomendujący książki dla dzieci o tematyce historycznej, co należy rozumieć dość szeroko. To np. historia Polski i świata, ale też historia naturalna, historia wynalazków, ważne postaci etc.
pl
14:35
W pustyni i w puszczy - cz. 2
Dalszy ciąg opowieści o przygodach Stasia i Nel - bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza i zrealizowanego na jej podstawie filmu. W czasie wędrówki przez sawannę pełną dzikich zwierząt pewnej burzliwej nocy lwy pożerają konie.
pl
16:20
Ziemia widziana z kosmosu Odc. 4
Ludzie zamieszkują każdy większy ląd na ziemi. Zakres naszej kolonizacji jest najbardziej widoczny nocą. Naukowcy połączyli wiele zdjęć i stworzyli szczegółowy nocny obraz całego globu. Nasze miasta rozciągają się na powierzchni ziemi.
pl
17:10
Encyklopedia II wojny światowej - Stalingrad cz 1
Cykl popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. Pierwsza część odcinka poświęconego klęsce niemieckiej pod Stalingradem. Program bogato ilustrowany archiwalnymi materiałami filmowymi.
pl
17:45
Historia Polski - Nie mogłem inaczej. Kapłan i żołnierz ps. Ski
Historia ks. Michała Pilipca, który powinien znaleźć się w panteonie niezłomnych bohaterów walki o niepodległość RP, ofiar komunistycznego terroru. Był jednym z pierwszych kapłanów Kościoła rzymskokatolickiego zamordowanych przez reżim.
pl
18:50
Wojna w eterze - Czerwona propaganda
Cykl Wojna w eterze to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią.
pl
19:00
Spór o historię - Masakra pod Budziszynem
16 IV 1945 r. rozpoczęła się Operacja Berlińska. W działaniach uczestniczyła dowodzona przez gen. Karola Świerczewskiego licząca 90 tys. żołnierzy 2. Armia Wojska Polskiego. Jej zadaniem była osłona lewego skrzydła 1. Frontu Ukraińskiego.
pl
19:35
Niezwykłe historie Biało - Czerwonych - Jadwiga Jędrzejowska
pl
20:00
Wojenne dziewczyny s.III - odc. 29 (seria III odc. 3)
(AD) Marysia zaczyna akcję we Lwowie. Zatrzymuje się w hotelu Grand, gdzie umawia się z wysokim rangą oficerem SS. Na kolacji z Niemcem lokalny oddział podziemia przeprowadza akcję, dzięki której Marysia uwiarygadnia swoją fałszywą tożsamość.
pl
21:00
Historia w postaciach zapisana - Mata Hari. Kobieta - szpieg
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. Cykl oparty jest o archiwalia i wypowiedzi ekspertów.
pl
22:50
Rzym. Osiem przełomowych dni - Odc. 5. Zemsta Boudiki
pl
23:50
Sensacje XX wieku - Więzień specjalny
Specjalny więzień nr 854. Tylko komendant obozu na Syberii znał jego nazwisko i powód, dla którego przywieziono go tutaj w maju 1963 roku. Kim był? Artylerzysta Oleg Władymirowicz Pieńkowski walczył w wielkiej wojnie ojczyźnianej.
pl

TV guide - Tuesday, 30/04/24

00:50
Droga do środka. Kazimierz Karabasz
Bohater Kazimierz Karabasz, reżyser, dokumentalista. W filmie znajdą się wypowiedzi bohatera oraz jego przyjaciół i pracowników, m.in. prof. Jerzego Bossaka i Stanisława Niedbalskiego. Fragmenty filmów zrealizowanych przez Karabasza.
pl
01:45
Krążownik z Wielopola
Audycja cykliczna pokazująca polskę i świat z historią w tle
pl
02:10
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Latające muzeum" odc. 275
(JM) W programie są podejmowane zagubione wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.
pl
02:50
Encyklopedia II wojny światowej - Tragiczne miasto
Cykl popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. Odcinek poświęcony oblężeniu Leningradu.
pl
03:15
Zakończenie dnia
pl
08:00
Był taki dzień - 30 kwietnia odc. 548{PL}
1883 - zmarł Edouard Manet, zwany "ojcem impresjonistów"; 1943 - w Katyniu zakończyła badania europejska grupa specjalistów medycyny sądowej; 2000 - Jan Paweł II kanonizował Faustynę Kowalską.
pl
08:10
Wojenne dziewczyny s.III - odc. 29 (seria III odc. 3)
(AD) Marysia zaczyna akcję we Lwowie. Zatrzymuje się w hotelu Grand, gdzie umawia się z wysokim rangą oficerem SS. Na kolacji z Niemcem lokalny oddział podziemia przeprowadza akcję, dzięki której Marysia uwiarygadnia swoją fałszywą tożsamość.
pl
09:00
Niezwykłe historie Biało - Czerwonych - Jadwiga Jędrzejowska
pl
09:30
Historia Polski - Świadkowie epoki. Ku zagładzie
Holokaust był zbrodnią zaplanowaną i systematyczną, a jego skala przechodziła ludzkie wyobrażenie. Tych, którzy przeżyli, zostawiła ze wspomnieniami ciążącymi sercu i duszy przez całe życie...
pl
10:15
Sensacje XX wieku - Ostatni dzień Hitlera cz. 1
Program poświęcony tajemniczej śmierci Hitlera i Ewy Braun. Dlaczego Rosjanie zatarli wszelkie ślady? W jakim celu to uczynili? Próba odpowiedzi na pytanie, co naprawdę wydarzyło się w bunkrze Kancelarii Rzeszy w ostatnich dniach IV 1945 r.
pl
10:45
Sensacje XX wieku - Ostatni dzień Hitlera cz. 2
W programie przedstawiono kilka wersji wydarzeń. Wykorzystano bogatą ikonografię i zdjęcia archiwalne.
pl
11:15
Kraina skarbów. Podróż po Włoszech - Od Piemontu po Wenecję. Odc. 5/6
pl
12:10
Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 8
Żony Władysława Jagiełły zostawały polskimi królowymi nie z przypadku. Jakie warunki należało spełnić, aby zostać królową? Jak to się stało, że królowymi zostały? Jak wyglądało ich wykształcenie, ich pierwsze dni na Wawelu?
pl
12:40
Popielec - odc. 9 - Po latach...
Po amnesti Józuś wraca do Błędnej. Zośka żyje teraz z Nozdrem. Józuś z właściwym sobie uporem próbuje odbudować swoje życie, ale robi to nadal bezwzględnie. Za zgrabione pieniądze kupuje konia i buduje dom. Odbiera Nozdrowi Zośkę.
pl
14:10
Maryla. Tak kochałam
Film dokumentalny o życiu i fenomenie Maryli Rodowicz. To biograficzno - muzyczna podróż przez życie artystki. Maryla Rodowicz opowiada w nim o kulisach swojej kariery i wspomina m.in. związki z Danielem Olbrychskim i Krzysztofem Jasińskim.
pl
16:05
Upadek nazizmu - Odc. 3. W otchłań
pl
17:00
Giganci nauki - Stanisław Rogalski
Kto jest twórcą terminu witamina? Dlaczego każdy ma przy sobie monokryształ stworzony metodą Czochralskiego? Kto był nazywany Edisonem metalurgii? Wynalazek, którego z Gigantów nauki był umieszczony na wieży Eiffla?
pl
17:15
Encyklopedia II wojny światowej - Stalingrad cz 2
Cykl popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. Druga część odcinka poświęconego klęsce niemieckiej pod Stalingradem. Program bogato ilustrowany archiwalnymi materiałami filmowymi.
pl
17:55
Historia Polski - Nie było żadnej nadziei
W filmie został pokazany przebieg powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania czterech członków Żydowskiej Organizacji Bojowej: Mordechaja Anielewicza, Marka Edelmana, Cywii Lubetkin i Tosi Altman.
pl
18:30
Dwie Ojczyzny Ozjasza Thona
Film dokumentalny przedstawiający Ozjasza Thona (1880 - 1935), rabina krakowskiej synagogi Tempel, czołowego działacza syjonistycznego, posła parlamentu II RP, rzecznika polsko - żydowskiej współpracy.
pl
19:00
Z wieszaka historii - odc. 9 Podróż ma swoje prawa
Cykl dokumentalno - historyczny w kostiumowej formule odsłania ukryte znaczenia, symbole i dzieje ubioru. W odcinku prof. Lucyna Rotter zagłębia się w historię ubioru podróżnego. Jak i w co się ubierano ruszając w drogę za horyzont?
pl
19:30
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Polowa lekcja hiostorii odc.283
(JM) W programie są podejmowane zagubione wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.
pl
20:00
Wojenne dziewczyny s.III - odc. 30 (seria III odc. 4)
(AD) W odwecie za akcję w lwowskim hotelu, Martin von Shitz zarządza łapankę. Marysia zmierzająca do mieszkania konspiracyjnego, jest świadkiem rozstrzelań. Batiar osłaniający Marysię podczas jej działań we Lwowie, ginie podczas łapanki.
pl
21:00
Oblicza terroryzmu - Odc. 5. Statek
pl
21:50
Wojna w eterze - odc. 108
Cykl Wojna w eterze to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią.
pl
22:00
Nevada Smith
Pewnego razu Max Sand spotyka na prerii 3 jeźdźców pytających go o ojca i podających się za dawnych kumpli taty. Max wskazuje im drogę do rodzinnego domu na prerii, nieświadom tragicznych następstw tego spotkania.
pl