TVP Historia

TVP Historia

TVP Historia - kanał o tematyce historycznej TVP. Oparty jest przede wszystkim na produkcji własnych programów oraz zasobach archiwalnych TVP. Nie brakuje w nim także produkcji zagranicznych. TVP Historia aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami. Wiele programów i filmów nadawanych przez stację można w późniejszym terminie obejrzeć na stronie internetowej.

Poland

Ohjelmaopas - sunnuntai, 05.05.2024

00.30
Od Lenina do Lenina
Film dokumentalny: "Wojciecha Ziembińskiego droga niepodległości" poświęcony jest działalności niepodległościowej Wojciecha Ziembińskiego, działacza opozycji antykomunistycznej i więźnia politycznego w okresie PRL...
pl
01.00
Kanał Stalina
Reportaż poświęcony jednej z wielkich budów socjalizmu - Kanałowi Białomorskiemu. Za Stalina połączył Morze Białe z Bałtykiem. Inwestycja, choć oddana w terminie, nie miała żadnego sensu gospodarczego, droga wodna była nieprzydatna.
pl
01.30
Droga do środka. Kazimierz Karabasz
Bohater Kazimierz Karabasz, reżyser, dokumentalista. W filmie znajdą się wypowiedzi bohatera oraz jego przyjaciół i pracowników, m.in. prof. Jerzego Bossaka i Stanisława Niedbalskiego. Fragmenty filmów zrealizowanych przez Karabasza.
pl
02.15
Zakończenie dnia
pl
07.00
Był taki dzień - 5 maja. Odc. 553
1821 - zmarł Napoleon Bonaparte; 1939 - słynne przemówienie min. Józefa Becka w Sejmie; 1969 - koniec prac nad Słowinkiem Języka Polskiego pod red. prof. Witolda Doroszewskiego, 1988 - ZOMO złamało strajk w Nowej Hucie.
pl
07.05
Korona królów. Jagiellonowie - odc. 148 (sezon 2 odc. 23)
Lato 1424. Henryk Czech stawia Jagielle horoskop i przepowiada mu troje dzieci. Na Wawel docierają wieści, że Zygmunt Korybutowicz samowolnie zebrał wojska i ruszył do Pragi. W karczmie liczą zebrane pieniądze. Za mało, by opłacić zeznania.
pl
07.40
Szlakiem miejsc niezwykłych - Pomniki Historii s.I - Trzebnica i Kołbacz
Program prezentuje najciekawsze pomniki i zabytki polskiej kultury.
pl
08.00
Msza greckokatolicka - Liturgia greckokatolicka z Archikatedry w Przemyślu (05.05.2024)
pl
09.35
Znak Orła - odc. 5 Wici 1318
Mija parę lat. Gniewko jest młodzieńcem. Idąc śladami Brandenburczyków, odkrywa w puszczy zniszczony wóz, zabitych ludzi i Agnieszkę, córkę kaszatelana łęczyckiego. W nocy przybywa posłaniec z wiciami. Gniewko i Sulisław ruszają do obozu.
pl
10.10
Historia kuchni polskiej - Kuchnia w czasach Kopernika, czyli renesans od kuchni
pl
11.00
Kraina skarbów. Podróż po Włoszech - Sardynia, Etruskowie i Asyż. Odc. 6/6
pl
12.05
Planeta skarbów - odc. 3 Bliski Wschód
W serii "Planeta skarbów" historyk sir Christopher Clark zabiera widzów w podróż dookoła świata, aby przybliżyć najbardziej niesamowite pomniki przyrody i przykłady kulturowego dziedzictwa ludzkości.
pl
13.05
Wyspy Owcze - sekretne piękno
Film dokumentalny o Wyspach Owczych i heroicznych historiach w tym jednym z najbardziej odległych regionów Europy...
pl
13.55
Galeria Widmo - Relikwiarz Wikingów i Kamieniecki skarbiec
Animowana historia zaginionego pod koniec II wojny światowej Relikwiarza św. Korduli, arcydzieła sztuki wikińskiej z X wieku, ozdoby skarbca katedry w Kamieńcu Podolskim.
pl
14.10
Agent nr 1
Oparta na faktach historia działającego w Grecji asa wywiadu i dywersji, Jerzego Iwanowa - Szajnowicza.
pl
16.00
Giganci historii - Starożytny Egipt
Ozyrys i Amon to bogowie, o których słyszał chyba każdy, dzięki turystyce wielu widziało piramidy, nieliczni widzieli złotą maskę Tutenchamona...
pl
16.50
USS Indianapolis - ostatni rozdział
Ten naukowy kryminał opisuje odkrycie wraku USS Indianapolis w Morzu Filipińskim...
pl
18.00
Pogranicze w ogniu - odc. 10/24
Polski wywiad śledzi każdy krok Elzy. Niezależnie od "zwerbowanego" przez nią Madeja, Czarek podsuwa jej inną drogą pocztę między sztabem WP a MSW. Chce wytropić łącznika Elzy z Berlinem. Tymczasem ona sama jedzie do Niemiec.
pl
19.05
Arabska wyprawa Levisona Wooda - Pustynia Ar - Rab al - Chali. Odc. 2/5
Duszą i twarzą tej niezwykłej podróżniczej serii jest brytyjski podróżnik Levison Wood, który próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym dzisiaj jest Arabia. Okazuje się krainą kontrastów, nie tylko krajobrazowych...
pl
20.00
Rzym. Osiem przełomowych dni - Odc. 6. Upadek Nerona
pl
21.00
Morderstwo w Orient Expressie
Film Sidneya Lumeta z gwiazdorską obsadą i wysmakowaną plastycznie oprawą kostiumowo - scenograficzną. Ingrid Bergman za drugoplanową rolę dostała Oscara. Film otwiera paradokumentalna relacja z wydarzeń w latach 20. w Ameryce.
pl
23.15
Upadek Królestwa s.IV - s. 4 odc. 3
pl

Ohjelmaopas - maanantai, 06.05.2024

00.20
Historia w postaciach zapisana - Mata Hari. Kobieta - szpieg
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. Cykl oparty jest o archiwalia i wypowiedzi ekspertów.
pl
02.15
Szerokie tory - Jeden dzień z życia producenta nabojów i handlarza bronią na Ukrainie
Jeden dzień z życia właściciela pierwszych na Ukrainie sklepów z bronią i prywatnych zakładów produkujących amunicję. Bohater - Jurij - uzbraja myśliwych, sportowców i ludzi szukających obrony. Jest właścicielem kilku strzelnic pod Kijowem.
pl
02.50
Zakończenie dnia
pl
06.00
Był taki dzień - 6 maja. odc. 554{PL}
1791 - Luwr stał się muzeum; 1840 - pierwszy znaczek pocztowy; 1945 - oświadczenie TASS o uwięzieniu szesnastu przywódców Polski Podziemnej; 1958 - "Wielki Skok" Mao Tse Tunga.
pl
06.05
Iskra niepodległości
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski warto przypomnieć, co kształtowało budzenie się poczucia patriotyzmu w Małopolsce i promieniowało na inne zabory.
pl
07.00
Mój ulubiony bohater Niepodległości - Adam Mickiewicz
Zaproszeni goście opowiadają o wybranym przez siebie bohaterze narodowym. Postać historyczna obejmująca czasy od początków Polski do dziś.
pl
07.10
Wojenne dziewczyny s.III - odc. 30 (seria III odc. 4)
(AD) W odwecie za akcję w lwowskim hotelu, Martin von Shitz zarządza łapankę. Marysia zmierzająca do mieszkania konspiracyjnego, jest świadkiem rozstrzelań. Batiar osłaniający Marysię podczas jej działań we Lwowie, ginie podczas łapanki.
pl
08.00
Ex Libris - odc. 563
Magazyn poświęcony książkom o tematyce historycznej. Co tydzień są prezentowane nowe pozycje warte uwagi.
pl
08.25
Historia Polski - Trzeci maja, czyli dziś
Film realizowany w ramach przypadających na 2021 r. obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji, Prawa o miastach oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów w Polsce i na Litwie.
pl
09.30
Sensacje XX wieku - Rok 1941, odc. 3
22 czerwca 1941 roku generał Żukow powiadomił Stalina o ataku wojsk hitlerowskich na ZSRR. Dlaczego właśnie Żukow, szef Sztabu Generalnego, a nie marszałek Timoszenko, komisarz obrony - wyższy stopniem i stanowiskiem?
pl
09.55
Sensacje XX wieku - Hess
Tajemnica lotu Rudolfa Hessa do Anglii w 1941. Na czyje zaproszenie przybył do Anglii? Czy o jego wyprawie wiedział Hitler? Czy Winston Churchill musiał stoczyć walkę z opozycją?
pl
10.25
Jak klimat tworzył historię - odc. 2
2 - częściowa seria dokumentalna. Co łączy powstanie i upadek Cesarstwa Rzymskiego, wojnę trzydziestoletnią i renesans? Na wszystkie te zjawiska miały wpływ ekstremalne warunki pogodowe...
pl
11.25
Życiorysy odzyskane - s. Urszula Ledóchowska
Julia Ledóchowska przychodzi na świat 17 kwietnia 1865 roku w Loosdorf (Austria) jako drugie z siedmiorga dzieci Antoniego Ledóchowskiego (1823 - 1885) i Józefiny Salis - Zizers (1831 - 1909)...
pl
11.55
Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy - odc. 1 Pułkownik cesarza
Filmowa saga na przykładzie kilku rodzin ukazuje walkę Polaków z naporem germanizacyjnym w Wielkopolsce od 1815 - 1918 r. Po klęsce wojen napoleońskich do domu wraca Józef Frankowski. Gospodarstwo po ojcu przejął jego brat.
pl
13.05
Morderstwo w Orient Expressie
Film Sidneya Lumeta z gwiazdorską obsadą i wysmakowaną plastycznie oprawą kostiumowo - scenograficzną. Ingrid Bergman za drugoplanową rolę dostała Oscara. Film otwiera paradokumentalna relacja z wydarzeń w latach 20. w Ameryce.
pl
15.15
Wyspy Owcze - sekretne piękno
Film dokumentalny o Wyspach Owczych i heroicznych historiach w tym jednym z najbardziej odległych regionów Europy...
pl
16.00
Wojna w eterze - Konfrontacje ideologii
Cykl Wojna w eterze to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią.
pl
16.10
Encyklopedia II wojny światowej - Sojusznicy
Cykl popularyzujący wiedzę o historii II w. św. Odcinek poświęcony powstaniu warszawskiemu i 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej.
pl
16.45
Historia Polski - Idealne miasto Auschwitz
Film o zupełnie nieznanej historii Oświęcimia, który według starych, niemieckich map z okresu II wojny światowej, odnalezionych po kilkudziesięciu latach, miał być wzorcowym, idealnym nazistowskim miastem, bastionem niemczyzny na Wschodzie.
pl
17.35
Poczet Wielkich Hetmanów - Jan Sobieski
Hetman wielki koronny Jan Sobieski (1629 - 1696) był prawnukiem hetmana Żółkiewskiego. Na początku potopu szwedzkiego wystąpił przeciwko polskiemu królowi. W 1656 powrócił do wojsk koronnych i wziął udział w bitwie pod Warką.
pl
18.05
Spór o historię - Konstytucja 3 maja 1791 r.
Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła naczelny akt państwowy przyjęty w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego. Uchwalona w niezwykłym, przyspieszonym trybie dla zaskoczenia chwilowo nieobecnych w Warszawie przeciwników politycznych.
pl
18.45
Wojna w eterze - Wielkie kłamstwo
Cykl Wojna w eterze to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią.
pl
19.00
Wojenne dziewczyny s.III - odc. 31 (seria III odc. 5)
(AD) W domu Marysi ukrywa się jej siostra Zoja. Irka z Ewką przebywają tu jako służące. Niezapowiedzianie w mieszkaniu Marysi pojawia się Martin von Shitz. Kobiety ukrywają ciężarną Zoję w szafie. Gestapowiec zabiera Marysię do swojej siedziby.
pl
20.00
Rozliczenia
Spotkali się w tajemnicy, aby negocjować w sprawie niewyobrażalnych strat, odszkodowań dla ocalałych z największego masowego ludobójstwa w historii...
pl
21.20
Komandor
Julian Gozdowski człowiek legenda, człowiek instytucja, osobność Karkonoszy, którego determinacja przyczyniła się do powstania, rozwoju i potem utrzymania, ponad 40 lat, Biegu Piastów, największej i najstarszej imprezy sportowej w Polsce.
pl
22.05
Rzym. Osiem przełomowych dni - Odc. 6. Upadek Nerona
pl