TVP Wilno

TVP Wilno

TVP Wilno – polskojęzyczny kanał Telewizji Polskiej skierowany do Polaków mieszkających na Litwie oraz Litwinów zainteresowanych Polską.

Poland

Guida TV - domenica, 31/03/2024

00:05
Psy 2. Ostatnia krew (Psy II. Ostatnia krew), Drama, Veiksmo, Trileris, Kriminalinis, Lenkija, 1994
O tym, że "Psy 2" mogą stać się kinowym przebojem, wiadomo było już w chwili rozpoczęcia zdjęć. Sensacyjny scenariusz, znani z części pierwszej realizatorzy i oczywiście aktorzy z Bogusławem Lindą i Cezarym Pazurą na czele gwarantowali kasowy sukces. Rzeczywistość spełniła oczekiwania. W pierwszych tygodniach wyświetlania frekwencja była mniej więcej taka, jak na "Liście Schindlera". Cezary Pazura na MFF w Valenciennes we Francji w 1995 r. otrzymał nagrodę za rolę drugoplanową. Akcja "Psów 2" rozpoczyna się w momencie, gdy po czterech latach spędzonych za kratkami Franc Maurer wychodzi na wolność. Zostaje zaangażowany przez Radosława Wolfa, handlarza bronią, który właśnie wrócił z Serbii. Maurer wciąga do gangu swego dawnego kolegę z policji, "Nowego". Nie wie, że "Nowy" przez cały czas utrzymuje kontakt z majorem Bieniem z policji. Maurer, Wolf i "Nowy" jadą na Ukrainę, by odebrać pieniądze od Rosjan. W końcu muszą ich zabić, a podczas walki "Nowy" traci kciuk. Następne zadanie to ogromny transport broni do Sarajewa. Tu Maurer nie wytrzymuje i zawiadamia o planowanej akcji policję. W ostatniej chwili szefowie gangu zmieniają plany i Franz musi sam powstrzymać odjazd wyładowanego bronią pociągu. W walce zabija Wolfa. Przed gangiem i policją ucieka na egzotyczne wyspy. Trzeci film Pasikowskiego (to już chyba reguła) spotkał się z rozbieżnymi opiniami. Przeważały jednak głosy pochlebne. "Amerykanizm" twórcy "Krolla" nie wydaje się bowiem czystym naśladownictwem. Szybki montaż, dużo przemocy i krwi, "męski" język to tylko sztafaż. Głębiej tkwi coś istotniejszego - pesymistyczna diagnoza polskiej współczesności, prawie sentymentalna tęsknota za prawdziwą miłością, przyjaźnią, lojalnością. Poetyka Pasikowskiego zbliża się tym samym do twórczości Marka Hłaski, Rafała Wojaczka i innych "kaskaderów" naszej literatury, których pozorny cynizm i brutalne obrazoburstwo kryły w rzeczywistości nostalgię za pięknem i prawdą. Nie przypadkiem Bogusław Linda - niekwestionowana gwiazda obu "Psów" - to zarazem niemal symbol schyłkowej fazy kina moralnego niepokoju, aktor, który wystąpił we wszystkich filmach odesłanych "na półkę" w stanie wojennym. W licznych wywiadach podkreślał, że motywy przyjęcia roli Franca były podobne, jak w przypadku kreacji dotychczasowych - bunt i nienawiść do otaczającej rzeczywistości, tym razem rzeczywistości początku lat dziewięćdziesiątych. W "Ostatniej krwi" bohater Lindy chowa maskę bezwzględnego twardziela częściej niż w pierwszych "Psach". Objawia się za to jako okrutny moralista z własnym kodeksem etycznym, a nawet swoistą misją, którą jest "wyrywanie ludzkich chwastów". A że według Maurera cel ciągle jeszcze uświęca środki - to już zupełnie inna sprawa.
lt
01:45
19.30 (19.30), Lenkija, 2024
Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.
lt
04:05
Gość 19.30 (Gość 19.30), Lenkija, 2024
Audycja publicystyczna. Rozmowa z zaproszonymi gośćmi, komentarz do bieżących wydarzeń.
lt
04:15
Orędzie abpa Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, na Wielkanoc (Orędzie abpa Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, na Wielkanoc), Lenkija, 2024
Tradycyjnie w Wielką Sobotę jeden z hierarchów Kościoła Katolickiego kieruje do wiernych za pośrednictwem Telewizji Polskiej szczególne słowa. W tym roku, z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego do Polaków w kraju, jak i żyjących poza granicami Polski, ze specjalnym orędziem zwraca się abp Tadeusz Wojda.
lt
04:22
Sport (Sport), Lenkija, 2024
Codzienny serwis podsumowujący najważniejsze sportowe wydarzenia dnia.
lt
04:30
Nowe spojrzenie (Nowe spojrzenie), Lietuva, 2024
Nowe spojrzenie - cotygodniowa, autorska audycja publicystyczna. Program prowadzi znana i ceniona na Litwie dziennikarka Renata Widtmann.
lt
04:55
Info Wilno (Info Wilno), Lenkija, 2024
Główny program informacyjny podsumowujący wydarzenia mijającego dnia i zapowiadający najważniejsze wydarzenia dotyczące życia Polaków na Litwie.
lt
22:30
Kryminalna Wileńszczyzna (Kryminalna Wileńszczyzna), Istorinis, Lietuva, 2024
W programie widzowie poznają historie przestępstw, gier szpiegowskich oraz akcji sabotażowych w regionie Wileńszczyzny z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
lt
22:45
Nigdy nie mów nigdy (Nigdy nie mów nigdy), Komedija, Melodrama, Lenkija, 2009
Kasowa komedia romantyczna nominowana do nagrody Złote Lwy w 2009 roku. Promocję filmu wspierała nastrojowa piosenka "Nigdy nie mów nigdy" w wykonaniu Ani Dąbrowskiej. Bohaterka miłosnej historii to 30 - letnia Ama, prawdziwa kobieta sukcesu. Mieszka w Warszawie. Ma dobrze płatne kierownicze stanowisko w międzynarodowej korporacji, dla której poświęca wszystko. Jest niezastąpiona jako bezwzględna i bardzo skuteczna "łowczyni głów". Piękna Ama wiedzie żywot typowej bogatej singielki, bez oporów demonstrując swoją władzę i niezależność. Wytchnienie od stresującej pracy znajduje w nocnych klubach. Chętnie spędza czas ze swoją przyjaciółką Edytą, nieco zwariowaną artystką. Okazuje się jednak, że ta dumna i traktująca wszystkich z dystansem kobieta ma też swoje tęsknoty i skryte marzenia o macierzyństwie. Niestety, sprawy zawodowe nie pozwalają jej na uregulowanie życia osobistego. Obawia się, że nie mogłaby pogodzić pracy z wychowaniem dziecka. Wszystko się zmienia, gdy na jej drodze pojawia się Marek, "złowiony" przez nią dla amerykańskiego klienta z Doliny Krzemowej. Zauroczona chłopakiem Ama pozwala sobie na pewne odstępstwo od wszelkich dotychczasowych sztywnych zasad i norm, jakie narzuciła sobie sama. Umawia się z przystojnym Markiem na randkę.
lt

Guida TV - lunedì, 01/04/2024

00:35
19.30 (19.30), Lenkija, 2024
Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.
lt
00:55
Gość 19.30 (Gość 19.30), Lenkija, 2024
Audycja publicystyczna. Rozmowa z zaproszonymi gośćmi, komentarz do bieżących wydarzeń.
lt
01:05
Sport (Sport), Lenkija, 2024
Codzienny serwis podsumowujący najważniejsze sportowe wydarzenia dnia.
lt
01:10
Tygiel (Tygiel), Lietuva, 2024
Program lifestyle'owy, którego gospodyniami są Małgorzata Kozicz i Odeta Venckavičiene. Zapraszają ciekawych gości, z którymi rozmawiają o ich stylu życia. Udzielają porad budujących świadomość konsumencką.
lt
01:35
Imbir i cytryna (Imbir i cytryna), Lietuva, 2024
Lekki i dynamiczny program sportowo-rekreacyjny, którego celem jest zachęcenie do uprawiania sportu i propagowanie zdrowego stylu życia. Propozycja przeznaczona dla widzów w każdym wieku.
lt
01:55
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii (Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii), Istorinis, Lenkija, 2022
Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju.
lt
02:15
19.30 (19.30), Lenkija, 2024
Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.
lt
02:35
Gość 19.30 (Gość 19.30), Lenkija, 2024
Audycja publicystyczna. Rozmowa z zaproszonymi gośćmi, komentarz do bieżących wydarzeń.
lt
02:45
La La Poland (La La Poland), Miuziklas, Lenkija, 2018
Satyryczna podróż w głąb krainy La La Poland wraz z bohaterami filmów, scenek i skeczy. Wystąpią aktorzy warszawskich teatrów oraz twórcy Kabaretu na Koniec Świata. Głosu użyczy Adam Ferency.
lt
03:25
Ina Benita - dwa życia (Ina Benita - dwa życia), Biografinis, Istorinis, Lenkija, 2022
Ina Benita to jedna z najbardziej tajemniczych postaci polskiego kina lat trzydziestych XX wieku. To gwiazda, której szanse na wielką, międzynarodową karierę pogrzebała wojna. Jej losy przez lata owiane były tajemnicą. Przez cały okres powojenny funkcjonowała legenda, że zginęła w kanałach podczas powstania warszawskiego. I dopiero w 2019 roku młody dziennikarz Marek Teler odkrył, że tak naprawdę zmarła w latach osiemdziesiątych w Pensylwanii. Co robiła podczas wojny? Dlaczego okryta była złą sławą? Czemu nie powiedziała nigdy swojej amerykańskiej rodzinie, kim była przed wojenną? Tajemnicę tej niezwykłej aktorki próbuje rozwikłać film dokumentalny w reżyserii Jacka Papisa "Ina Benita - dwa życia".
lt
04:40
19.30 (19.30), Lenkija, 2024
Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.
lt
05:00
Gość 19.30 (Gość 19.30), Lenkija, 2024
Audycja publicystyczna. Rozmowa z zaproszonymi gośćmi, komentarz do bieżących wydarzeń.
lt
05:10
Usłyszeć Boga (Usłyszeć Boga), Lenkija, 2019
Flm dokumentalny o bardzo ważnym sakramencie spowiedzi świętej. Autorzy filmu starają się naświetlić wagę tego sakramentu, przypomnieć warunki dobrej spowiedzi. Opowiadają o lęku przed wyznaniem swoich grzechów. Dlaczego stawanie w prawdzie przed Bogiemjest takie trudne, wręcz niemożliwe dla wielu osób? Czym jest odczuwanie strachu i wstyd przed wyznaniem swoich grzechów? Jaki czas jest najlepszy na spowiedź świętą, jak najlepiej się do niej przygotować? W jaki sposóbstanąć w prawdzie przed Bogiem i samym sobą.
lt
05:50
Pause
lt
07:00
Przyjaciele (Przyjaciele Misia i Margolci), Visai šeimai, Lenkija, 2023
Misiek po raz kolejny zagląda do swojej książki kucharskiej z tajemniczymi przepisami. Co tym razem ugotuje i jak skończą się jego eksperymenty?
lt
07:15
Jak to działa? (Jak to działa?), Lenkija, 2012
Liczba osób, które zadają sobie pytanie, jak działa internet, rośnie równie szybko jak liczba jego użytkowników. W tym odcinku wyjaśnimy, na czym polegają podstawowe zasady działania globalnej sieci. Sprawdzimy, co się dzieje od momentu wpisania w oknie przeglądarki adresu strony i naciśnięcia klawisza ENTER, do pojawienia się strony na ekranie. Cała operacja trwa kilka sekund, ale w tym czasie dzieje się mnóstwo fascynujących rzeczy w różnych miejscach miasta, kraju, a nawet świata! Wszystkich miłośników główkowania zapraszamy do intrygującej strefy zagadek.
lt
07:45
Niesamowita historia Wielkiej Gruszki (The Incredible Story of the Giant Pear), Vaikams, Animacinis, Danija, 2017
lt
09:00
Moliki książkowe (Moliki książkowe), Lenkija, 2016
W tym odcinku Molik ubolewa nad swym losem. Czuje się nieszczęśliwy, bo nie ma brata i nie może bawić się w detektywów, kowbojów, piratów. Molince szybko udaje się przekonać Molika, że siostra może być doskonałą towarzyszką zabaw również w detektywów. Najlepszym przykładem jest rodzeństwo Molików z biblioteki przy ulicy Barwnej. Uspokojony i zadowolony Molik zachęca siostrę do tego, by spróbowali bawić się w odkrywców. Sowa opowiada o książce "Nowe przygody Bolka i Lolka. Domowi odkrywcy". Pojawia się też pirat Rabarbar, który opowiada o swoich przygodach. W programie prezentujemy książki "Nowe przygody Bolka i Lolka. Domowi odkrywcy", a także serię opowiadań o przygodach Tomusia Orkiszka oraz trzy tomy książek z serii "Burzliwe dzieje pirata Rabarbara".
lt
09:10
Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego (Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego), Miuziklas, Lenkija, 2020
Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego będzie radosną audycją opowiadającą o tym, dlaczego te święta są nadzieją dla każdego z nas. Oprócz utworów wielkanocnych wykonanychprzez Arkę, w programie pojawią się wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz Prymasa Tysiąclecia. Usłyszymy też słowa lubianych piosenkarzy i aktorów o tym, czym dla nich są Zmartwychwstaniei Wielkanoc. Będą to krótkie i osobiste wypowiedzi, zilustrowane wyrysowanymi na piasku scenkami.
lt
09:35
Sześć sióstr (Seis hermanas), Nuotykių, Drama, Melodrama, Ispanija, 2015
Siostry Silva są duszą towarzystwa na głównych imprezach wyższych sfer. Ładne, dobrze wychowane, miłe i wyrafinowane. Sześć sióstr cieszy się bezproblemowym życiem, dopóki straszne wydarzenie nagle nie zmieni ich losów. Siostry Silva będą musiały wspólnie walczyć o rodzinę, rzucając wyzwanie społecznym konwencjom czasów, gdy każda kobieta polegała na mężczyźnie.
lt
10:35
Okrasa łamie przepisy (Okrasa łamie przepisy), Lenkija, 2024
W odcinku emitowanym w Wielką Sobotę, tuż przed Wielkanocą, Karol Okrasa pokaże widzom swoje autorskie wersje wielkanocnej baby. Dlaczego te pieczone w specjalnych formach ciasta drożdżowe stały się symbolem Wielkanocy? Otóż w dawnej Polsce wszelkich postów wynikających z religii rzymskokatolickiej przestrzegano bardzo surowo. Poszczono przez wszystkie czterdzieści dni Wielkiego Postu. A w dni postne zabronione było nie tylko mięso, lecz także nabiał i jaja. Dlatego mazurki i właśnie baby wielkanocne, zawierające te zakazane w poście produkty, stały się dla dawnych Polaków obowiązkowym elementem wielkanocnego stołu. Przodkiem wielkanocnej baby był wielkanocny kołacz. Jak mówią nam zachowane dokumenty z dworu króla Zygmunta III Wazy, kołacze wielkanocne były ozdobą królewskiego stołu. Samo słowo "baba wielkanocna" pojawia się już w połowie XVII wieku. W późniejszych czasach niezwykle popularne stały się baby szafranowe, bo dodatek szafranu zapewniał drożdżowemu ciastu piękny, złoty kolor. Innym rodzajem bab były tzw. baby sakramenckie wypiekane wedle przepisów opracowanych przez żeński zakon sióstr sakramentek. Karol, przygotowując swoje wersje bab wielkanocnych, złamie oczywiście powszechnie znane przepisy na ten świąteczny przysmak. Pierwszą propozycją będzie korzenna baba marchewkowa. Druga to baba z dodatkiem mięsa mielonego z łopatki wieprzowej, boczku i pora. A trzecia to inspirowana wielkanocną paschą baba na zimno z serem, masłem i wędzonym łososiem.
lt
11:00
Gra słów. Krzyżówka (Gra słów. Krzyżówka), Lenkija, 2023
Gra słów. Krzyżówka - to format telewizyjny z gatunku codziennego teleturnieju wiedzowego skoncentrowany na ugruntowanym i niesłabnącym od lat fenomenie popularności krzyżówek. Poprzez masowo rozpoznawalny atrybut krzyżówki format w sposób naturalny eksploruje powszechne zamiłowanie widzów do współzawodnictwa bazującego na wiedzy, refleksie i umiejętności kojarzenia. W wersji telewizyjnej walory te rozszerzone zostają o elementy rywalizacji, strategii rozgrywki i szczęścia. Zasady rozwiązywania umożliwiają odbiorcy szybkie i intuicyjne przyswojenie reguł gry bez względu na wiek czy możliwości percepcyjne, zaś format poprowadzony jest w lekkiej, przystępnej formule opartej o luźne prowadzenie i dowcipne lub przewrotne formułowanie haseł.
lt
11:20
Przyjaciele (Przyjaciele Misia i Margolci), Visai šeimai, Lenkija, 2023
Misiek po raz kolejny zagląda do swojej książki kucharskiej z tajemniczymi przepisami. Co tym razem ugotuje i jak skończą się jego eksperymenty?
lt
11:35
Detektyw Literka (Detektyw Literka), Nuotykių, Lietuva, 2024
Program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz dla wszystkich, którzy chcą odkrywać tajemnice języka polskiego.
lt
11:50
Rozmowy w Mackiewiczówce (Rozmowy w Mackiewiczówce), Lenkija, 2024
Program publicystyczny przedstawiający wydarzenia będące dziedzictwem litewsko-polskim. Widzowie poznają obecny status mniejszości polskiej na Wileńszczyźnie. Dom Józefa Mackiewicza, "Mackiewiczówka", będzie miejscem tej debaty.
lt
12:15
Drogi do Kościoła. Kardynał Sigitas Tamkevicius (Drogi do Kościoła. Kardynał Sigitas Tamkevicius), Lenkija, 2019
Film dokumentalny "Drogi do Kościoła. Kardynał Sigitas TamkeviCius" ukazuje sylwetkę księdza kardynała i przebieg jego drogi życiowej na tle historycznych wydarzeń na Litwie w okresie komunistycznego reżimu.
lt
13:00
Kto nas wzywa - 70 lat GOPR (Kto nas wzywa - 70 lat GOPR), Lenkija, 2024
Koncert jubileuszowy z okazji 70 - lecia GOPR odbędzie się w PreZero Arena Gliwice. Wśród artystów, którzy wystąpią na scenie, usłyszymy najbardziej doceniane postaci polskiej sceny muzycznej - O. S. T. R, Tomasz Organek, Maria Peszek, czy Natalia Szroeder to zaledwie kilka nazwisk z długiej listy muzyków, którzy włączą się w obchody 70 - lecia GOPR. Ale to nie tylko koncert - to przede wszystkim wielkie wydarzenie charytatywne, któremu rytm nadadzą góry i najpiękniejsze polskie utwory. Dochód ze sprzedanych biletów zostanie przeznaczony na leczenie ratowników GOPR, którzy codziennie narażają się na ogromne niebezpieczeństwo. Za aranżacje i prowadzenie orkiestry na koncercie będzie odpowiadał Jan Stokłosa. W koncercie znajdą się niestandardowe utwory w wyjątkowych aranżacjach. Opowiadają o tęsknocie, poszukiwaniu siebie, o drodze, o korelacji człowieka z naturą - mówi Stokłosa. - Osią całego wydarzenia jest 40 - osobowa orkiestra, jej symfoniczno - rozrywkowy charakter i wspaniali artyści. Na scenie PreZero Areny Gliwice pojawią się nie tylko już wspomniane gwiazdy, ale także: Kayah, Sebastian Karpiel - Bułecka, Kwiat Jabłoni, Katarzyna Groniec, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Trebunie - Tutki, Mateusz Ziółko, Julia Pietrucha, Zazula oraz Dawid Tyszkowski. Widowisko telewizyjne wzbogacą archiwalne materiały filmowe obrazujące historie ocalonych przez GOPR oraz ciężką pracę ratowników. Koncert "Kto nas wzywa - 70 lat GOPR" będzie przede wszystkim hołdem dla ratowników i wyrazem wdzięczności dla wszystkich tych, którzy codziennie niosą pomoc na szlakach górskich - to gest solidarności, hołd dla bohaterów i szansa na wsparcie tych, którzy bez wahania stawiają swoje życie na szali, by ratować innych.
lt
14:30
Księga obyczaju (Księga obyczaju), Istorinis, Lenkija, 2015
Powrót z Rezurekcji, święcenie obejścia i domu - tak dawniej zaczynano pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Nie można było w tę niedzielę wykonywać żadnych prac, nawet palić w piecu czy podgrzewać potraw, bo od tego zależało zdrowie całej rodzinyi powodzenie przez cały rok w gospodarstwie. Ile z tej wiary i obyczajów przetrwało do dziś?
lt
14:45
Anna Dymna - spotkajmy się (Anna Dymna - spotkajmy się), Biografinis, Lenkija, 2022
Program, który przyczynia się do zbliżenia dwóch światów: ludzi zdrowych i niepełnosprawnych. Świat ludzi niepełnosprawnych, to obszar zaniechany w całej historii człowieka. Właśnie dlatego warto go poznać i zrozumieć. W tym odcinku gościem Anny Dymnej będzie tegoroczna maturzystka, Oliwia Mróz. Urodziła się z niewykształconym prawym przedramieniem. Brak tolerancji wśród rówieśników, kłopoty rodzinne, kompleksy wpędziły wrażliwą dziewczynę w depresję. To właśnie ta straszna, niewidoczna epidemia, która szerzy się wśród dzieci i młodzieży, będzie tematem programu. Jak trudna droga jest już za Oliwią i co pomaga jej znowu pokochać życie? O tym opowie Annie Dymnej i widzom.
lt
15:10
Polacy to wiedzą! (Polacy to wiedzą!), Lenkija, 2023
Celem programu jest zarówno rozrywka, jak i edukacja oraz promocja polskiej kultury w kraju i za granicą. Dzięki pytaniom z różnych kategorii widzowie i uczestnicy będą mogli poznać wiele interesujących faktów związanych z Polską.
lt
15:35
Moda na język polski (Moda na język polski), Lenkija, 2022
"Moda na język polski" to literacko - językowe podróże po Polsce. Autorzy programu sprawdzają jak mówią mieszkańcy naszego kraju, przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych. I odkrywają na nowo twórczość dobrze nam znanych pisarz
lt
16:00
Koronka do Miłosierdzia Bożego (Koronka do Miłosierdzia Bożego), Lenkija, 2024
Transmisja koronki do Miłosierdzia Bożego z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
lt
16:25
Lalka (Lalka), Drama, Melodrama, Lenkija, 1968
Scenariusz i reżyseria: Wojciech J. HasWystępują: Beata Tyszkiewicz, Mariusz Dmochowski, Tadeusz Fijewski,Janina Romanówna, Jan Kreczmar, Wiesław Gołas, Kalina Jędrusik,Andrzej Łapicki, Jan Machulski i inni Adaptacja powieści Bolesława Prusa. Historia zamożnego kupcawarszawskiego Stanisława Wokulskiego i jego miłości do pięknej, leczzubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Temu niszczącemu uczuciuWokulski podporządkowuje swoje interesy, wchodzi w niekorzystne dlasiebie układy z rodzinami arystokratycznymi, chcąc w pośredni sposóbpomóc ukochanej. Lekceważy uwagi i rady swego przyjaciela iwspółpracownika Ignacego Rzeckiego (w tej roli Tadeusz Fijewski), dajesię zwodzić Izabeli flirtującej po cichu z przystojnym kuzynem Starskim. Premiera "Lalki" w 1968 r. była wielkim wydarzeniem artystycznym. Zrealizowane z dużym rozmachem, ogromną dbałością o szczegóły, choć z konieczności okrojone o kilka wątków, dzieło Hasa nie jest jednak romansem salonowym, jak by można wnosić z krótkiego streszczenia i jak oczekiwała tego, być może, część widzów. Jest przedewszystkim historią kariery człowieka, który wydobywa się z dołówspołecznych i który, blisko kresu swej wspinaczki, napotyka przeszkodęnie do pokonania w postaci bariery konwenansu, snobizmu i przesądów. Ale podczas gdy u Prusa główny akcent pada na dramat nieprzeciętnieutalentowanej, ambitnej jednostki walczącej o realizację własnejosobowości, talentów i potencjalnych możliwości, to w filmie HasaWokulski, mimo podkreślonych atrybutów siły i energii, jawi się przedewszystkim jako romantyczny marzyciel goniący za chimerami. Izabelajest właśnie jedną z takich chimer. Ta niespełniona miłość stanie się dlaWokulskiego tylko katalizatorem konfliktu, który istniał już wcześniej iktóry prawdopodobnie istniałby nadal, nawet po wejściu bohatera naniedosiężne salony: konfliktu Wokulskiego ze światem, ze swoim stanemspołecznym, powołaniem, temperamentem, sytuacją historyczną kraju.Pogłębi też jego już wcześniej silne poczucie wyobcowania. "Lalka", piękna, chwilami bardzo malarska, oddaje wiernie klimatepoki, jej rodzajowość, typy ludzkie, specyficzny koloryt i wdzięk. Dużaw tym zasługa Hasowskiej fascynacji kulturą secesyjną, "staroświeckością" fin de siecle'u.
lt
19:00
Info Wilno (Info Wilno), Lenkija, 2024
Główny program informacyjny podsumowujący wydarzenia mijającego dnia i zapowiadający najważniejsze wydarzenia dotyczące życia Polaków na Litwie.
lt
19:15
Studio Wilno (Studio Wilno), Lenkija, 2024
W programie gośćmi będą osoby, których decyzje mają wpływ na życie obywateli. Autorzy będą zadawać pytania politykom, urzędnikom, społecznikom, przedstawicielom służb i ludziom kultury.
lt
19:30
Taki pejzaż (Taki pejzaż), Apie gamtą, Lenkija, 1994
lt
20:05
Zakochaj się w Polsce (Zakochaj się w Polsce), Istorinis, Apie gamtą, Lenkija, 2020
Tym razem odwiedzimy Włocławek. To położone po obu stronach Wisły miasto jest jednym z najstarszych w Polsce. W kronice Galla Anonima wspomniane jako jeden z największych grodów monarchii Bolesława Chrobrego oraz dawna stolica biskupów. Od dziesięcioleci znane na całą Polskę ze swojego fajansu. Jego tradycja sięga 1873 roku, kiedy uruchomiono tutaj pierwszą z trzech fabryk tego typu. Przez lata Włocławek wypracował swoje charakterystyczne wzory zdobienia ceramiki, rozpoznawane nie tylko w kraju, ale również za granicą. Turystów zachwyci piękna architektura miasta - warto tu zobaczyć m.in. Czarny Spichrz, drewniany zabytek z przełomu XVIII I XIX wieku, Pałac Mushama wykonany w stylu eklektycznym budynek z końca XIX wieku oraz Pałac Biskupi, klasycystyczny gmach będący miejscem zamieszkania biskupów włocławskich.
lt
20:30
19.30 (19.30), Lenkija, 2024
Główne wydanie codziennego programu informacyjnego.
lt
20:50
Gość 19.30 (Gość 19.30), Lenkija, 2024
Audycja publicystyczna. Do studia zapraszani są eksperci i politycy, z którymi jeden z prowadzących główne wydanie programu informacyjnego przeprowadza wywiad stanowiący rozszerzenie jednego z tematów poruszonych wcześniej w "19.30".
lt
21:00
Młyn i krzyż (Młyn i krzyż), Istorinis, Drama, Lenkija, Švedija, 2011
Inspiracją stała się książka amerykańskiego pisarza, historyka i krytyka sztuki, Michaela F. Gibsona "Młyn i Krzyż", będąca wnikliwą analizą obrazu "Droga krzyżowa", Pietera Bruegla. W zrealizowanym z ogromną dbałością o szczegóły filmie, reżyser ukazuje losy 12 postaci z namalowanego w 1564 roku słynnego obrazu. Niezwykłe, ekranowe dzieło Lecha Majewskiego powstawało trzy lata, większość zdjęć kręcono w plenerach Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Sfilmowany materiał poddano precyzyjnej obróbce komputerowej, z wykorzystaniem najnowszych technologii. Rok 1564. Niderlandzki malarz Pieter Bruegel (w tej roli Rutger Hauer), na zamówienie antwerpskiego bankiera i kolekcjonera dzieł sztuki, Nicolaesa Jonghelincka, rozpoczyna prace nad obrazem, przedstawiającym procesję na Kalwarię. Dramat, Polska/Szwecja 2011
lt
22:30
Księga obyczaju (Księga obyczaju), Istorinis, Lenkija, 2014
Śmigus - dyngus. Tradycja obfitego polewania wodą dziś bulwersuje wiele osób. Warto jednak wiedzieć, że wylewanie na siebie wiader wody, to nie współczesne chuligańskie wybryki, a bardzo stara tradycja. Zgodnie z nią każdy musiał być obficie oblany bez względu na wiek czy urząd, jeśli chciał zapewnić sobie zdrowie, szczęście i pomyślność w gospodarstwie. Woda, to przecież symbol życia. Dlatego panie oblewane w śmigus - dyngus miały też nadzieję, że doczekają się licznego potomstwa. O tym i wielu innych wierzeniach związanych ze śmigusem - dyngusem w tym odcinku cyklu Księga obyczaju.
lt
22:45
Anna German w sercach ludzi (Anna German w sercach ludzi), Biografinis, Lenkija, 2022
Film dokumentalny o życiu i nieznanych faktach z życia Anny German. Wybitną artystkę wspominają zaprzyjaźnione z nią osoby z kręgów artystycznych. Autorka filmu, Jadwiga Nowakowska, przedstawia nieznane i mało znane fakty z życia piosenkarki. To film o wyjątkowej osobie, która wciąż jest pamiętana i podziwiana nie tylko w Polsce, ale w różnych krajach świata. Śpiewanie "było całym jej życiem" - podkreślają jej bliscy. To laureatka wielu festiwali, kompozytorka. Anna German była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Uwielbiana również w Uzbekistanie, Kirgistanie, Kazachstanie, Armenii, Łotwie, Litwie, Ukrainie, we Włoszech. Film oprócz opowieści o życiu artystki, jest również opowieścią o fascynacji jej osobą. Trudno wręcz uwierzyć jak wiele osób uwielbia piosenki Anny German i jak wielu młodych artystów włącza je do swojego aktualnego repertuaru.
lt